Skip to main content

Zažívací potíže - novodobý strašák

Podle lékařů trpí zažívacími potížemi až 80 % dospělých lidí a jejich počet stále stoupá. Je to způsobeno překotným životním stylem, stresem, nevhodnou a nepravidelnou stravou, přejídáním, podceňováním pitného režimu a nedostatkem pohybu.

Nejpostiženější skupinou jsou ženy, ale také, bez ohledu na pohlaví, obyvatelé velkých měst a lidé se zaměstnáním, při kterém jsou pravidelně vystavováni vypjatým situacím.

Nenarušený proces trávení je přitom pro organizmus člověka nanejvýš důležitý. Pomáhá tělu získat z potravy potřebné látky a živiny a ty nepotřebné vyloučit. Dobře fungující trávicí trakt má schopnost rozlišit, co je prospěšné a co naopak tělu škodí. S trávením dokonce přímo souvisí náš imunitní systém. Je tedy nanejvýš nutné, aby vše fungovalo tak, jak má.

neoPhytiol mast na ošetření kůže

Je-li něco špatně

Pokud nás po jídle pálí žáha, bolí žaludek, říháme, trpíme plynatostí, zácpou nebo naopak průjmy, je to signál, že trávicí proces nefunguje tak, jak by měl.

Některá jídla, stres, kouření, alkohol, ale také například užívání léků dráždicích žaludek způsobují nadprodukci žaludečních šťáv, případně snížení funkce jícnového svěrače, který má zamezit zpětnému toku žaludečního obsahu. Sliznice jícnu není před žaludeční kyselinou chráněna a nás pak začne nepříjemně pálit v hrudníku, v ústech máme kyselo, říháme.

V tuto chvíli je ideální sáhnout po antacidu, tedy léku neutralizujícím žaludeční kyselinu. Antacida účinkují spolehlivě a rychle a pálení žáhy nás zbaví. Jsou navíc vhodná i pro těhotné ženy a mladé lidi, které pálení žáhy trápí hlavně během dospívání a růstu.
 
Nezapomeňme však, že dlouhodobé potíže a bolesti by se neměly podceňovat. Je vhodné navštívit lékaře, který dokáže určit, zda nejsou projevem vážnějšího onemocnění. Pokud zjistí, že naše potíže jsou pouze psychosomatické nebo způsobené špatnou životosprávou, máme velkou šanci s nimi bojovat pouhou úpravou životního stylu a jídelníčku.

nevolnost
stres

Stres - nepřítel č. 1

Stres je naprosto spolehlivým spouštěčem zažívacích obtíží. Většinou si to neuvědomujeme, protože naše problémy se nedostavují během stresu, ale většinou až ve chvíli, kdy je po něm a my se zklidníme. A to pak přemýšlíme, co nevhodného jsme snědli, aniž by nás vůbec napadlo, že naše tělo pouze reaguje na přestálou stresovou situaci. Křeče žaludku, pálení žáhy, říhání, nadýmání, časté zácpy či průjmy, to všechno mohou být projevy stresu.

Než začneme vyhledávat lékaře a absolvovat i méně příjemná vyšetření, měli bychom si uvědomit, kdy se naše potíže nejčastěji objevují. Zda je vyvolává určité jídlo nebo zda se dostavují v období, které následuje po emočně vypjatých stavech. Tak si nejlépe dáme vše do souvislosti.

stres

Stres - jak na něj?

Stresovým situacím se v dnešní uspěchané a náročné době nevyhneme, číhá na nás téměř za každým rohem. Ale můžeme se naučit bránit se mu, takže po nás jen sklouzne a neublíží. Ideální techniky, jak zůstat v klidu, nás naučí jóga, tai-chi nebo například Qi gong (čchi kung). Někomu zase pomáhá jakýkoli aerobní sport, například aerobic, běhání, cyklistika, spinning nebo plavání. Účinné jsou i procházky přírodou s cílem maximálně si uvědomit klid a vstřebat vše krásné, co kolem sebe uvidíme. Hluboké dýchání, okysličení organizmu a navození pocitu pohody jsou ideálním způsobem, jak dát stresu vale.

Osvědčily se také relaxační nebo léčivé koupele. Na zklidnění má například vysoce blahodárný vliv domácí lázeňská péče RosenSPA 5+1. Ta navíc pomáhá našemu zbavit se jedovatých látek, tedy detoxikovat se.  Detoxikace je dalším způsobem ochrany organizmu před nepříznivými vlivy.

Jakmile se naučíme stresové situace zvládat tak, aby nám neubližovaly, často vymizí i potíže se zažíváním. Spolehlivěji to půjde, pokud zároveň upravíme svůj jídelníček.

Gasterin ikona

Přečtěte si zajímavé články

Zažívací potíže - novodobý strašák

Podle lékařů trpí zažívacími potížemi až 80 % dospělých lidí a jejich počet stále stoupá.

Správné stravování je základ

Zažívací potíže spojené s překyselením žaludku vyvolává vedle stresu, nadváhy, nedostatku pohybu ...

Rodinné oslavy už nemusí být noční můrou

Milujete setkávání u jídla, společná posezení s přáteli a chvíle, kdy se u stolu plného dobrot sejde celá rodina ...

Častý strašák těhotných

Týdny plánování, příprav a radostného očekávání. V životě každé ženy nastane den ...
Zajímavé články